dİl yeterlİLİĞİ

Almanya’da üniversite eğitim dili yüksek oranda Almancadır. Tabiki de başka dillerde eğitim veren fakülteler vardır. Bu yazımızda genel izlenim edinmenizi sağlayacağız.

Almanya’da Almanca veren bir üniversite de okuyabilmeniz için gereken minimum dil şartı b2 dir.(İstisnai olarak B1 seviyesi veya B1+ seviyesi ile kabul alan üniversiteler ve fakülteler vardır.) Bu dil seviyesinin karşılığını tespit edebilmek için bir kaç sınav vardır. Almanya bu sınavdan aldığınız puana göre sizin seviyenizi tespit edebilmektedir.

Yukarıdaki site resiminden de görüldüğü gibi aşağıdaki Dil Sertifikaları Almanca yeterliliği için kabul görmektedir.

Genel olarak bir izlenim her zaman yeterli olmamaktadır. Tıp fakültesi, Mühendislik veya Hukuk Fakültesi okumak isteyen öğrencilerin yapması gereken dereceler ile Görsel Sanatlar ve Müzik fakülteleri okumak isteyen öğrencilerin yapması gereken minimum derece farklı olabilmektedir bu sınavda.

Genel olarak geçerli sınav dereceleri aşağıdaki gibidir.

•Dsh2

•TestDaF için minimum 4*4*4*4

•Telc C1 Hochschule Sertifikası

•Goethe C2 Sertifikası

•DSD yada KMK

Tekrardan vurgulamakta fayda var. Üniversite üniversite, fakülte fakülte öğrencilerin hangi dil seviyesi ile kabul edileceği değişebilmektedir. Musikhochschule eğitiminde TestDaF 4*4*3*3 kabul edilebildiği gibi Münster Üniversitesi Tıp fakültesinde TestDaF 5*5*4*4 notu kabul edilememektedir.

Sınavlar ve değerlendirilmeleri hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçmekte çekinmeyin.