ÜnİVERSİTEYE GİRİŞ YETERLİLİĞİ

Hochschulzugangsberechtigung(HZB) olarak da adlandırılan üniversiteye giriş yeterliliği, yurtdisindan gelen bir ögrenci icin istenen ilk yeterlilik belgesidir. Bu belge ile ögrenci, dil gibi belirli şartları sagladiginda üniversiteye gidebileceğini ve almış olduğu ilk ve orta okul eğitiminin, almanyada üniversite okuyabilmek icin yeterli oldugunu kanitlamis olur.

Almanya birçok alanda olduğu gibi bu alanda da bütün dünyayı dikkate alarak, bu konu üzerinde yıllardır sabit bir sistem kurmuş ve bunu bu sistem ile yönetmektedir. Sadece Türkiye degil dünyanın her ülkesinden ögrenciler Almanyada başvuru yapmakta ve bu ögrencilerin her birinin bu yeterliliği sağlayıp saglamadigi kontrol edilmektedir. Bunun icin yapmanız gereken sadece anabin.kmk sitesine girip, mezun oldugunuz liseyi veya üniversiteyi bulmanız. Lise ve üniversite capinda araştırma yapıp sonuca ulaşabileceginiz gibi, genel Türkiye izlenimi olarak adlandırabileceğimiz ve asagidaki paragrafta da anlatacagimiz ibarelerle kendi yeterliliğinizi öğrenebilirsiniz. Lise ve Üniversite çapında araştırma yapma durumu, özellikle Türkiye disinda bir ülkede eğitim görmüş kisiler icin ayrıca önem tasimaktadir. Bir çok öğrencimizde de tecrübe ettigimiz gibi, farklı ülkelerden(Kazakistan, Azerbeycan, Romanya vb.) gelen ögrencilerimizin, mezun oldukları liseye göre de değişen durumları mevcut olmaktadır.

Anabin.kmk sitesinden Türkiye lise mezuniyeti ile ilgili araştırma yaptigimizda, çeşitli lise mezuniyeti durumuna göre tercih yapabilecegimiz bir sayfa cikmaktadir.

Buradan da anlasilabilecegi gibi, lise mezuniyetini;

  • 2008 e kadar olan 11 yıllık Lise eğitimi,
  • 12 yillik lise eğitimi,
  • Acik ögretim Lisesi mezuniyeti,
  • Meslek Lisesi mezuniyeti,

4 farkli alt baslik altinda incelenmiş durumdadir.

Her kişinin durumu farklı olabileceği için, detaylı bilgi talep etmek isteyenlerin bizlerle iletişime geçmesini rica ediyoruz.